Ile kosztuje magazynowanie naszej energii elektrycznej?

Nowelizacja Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii wprowadziła nowy zapis dla właścicieli o opustach za instalację fotowoltaiczną. Z każdej 1 kWh energii oddanej do sieci energetycznej, zostanie zwrócone nam 80% tej energii, a pozostałe 20% zostaje zatrzymane w zamian magazynowania energii (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW). W rocznym rozliczeniu nadwyżka zostaje zwrócona, lecz należy pilnować terminu – po tym czasie nadwyżka zostaje tracona (jest własnością energetyki).

W takiej sytuacji szczególnie ważny jest odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej dla każdego gospodarstwa domowego lub firmy. Tak, aby instalacja nie wytwarzała za dużo energii elektrycznej, której nie jesteśmy w stanie wykorzystać w ciągu 12 miesięcy.
Dobrze dobrane panele fotowoltaiczne przyczynią się do zmniejszenia comiesięcznych domowych rachunków oraz okres zwrotu kosztów za instalację znacznie się skróci.

 

Możliwość magazynowania energii w lokalnej sieci elektroenergetycznej i tak jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż korzystanie z akumulatorów energii, które są bardzo kosztowne i niezbyt trwałe. Porównując 20% prowizji pobieranej przez energetykę przy instalacji do 10 kWh lub 30% prowizji przy mocy od 10 do 40 kW, nie są to wygórowane koszty. Odchodzą nam takie wydatki jak: zakup i późniejsza wymiana akumulatora, koszty konserwacji. Dodatkowo wydajność takiego akumulatora zmniejsza się z każdym rokiem jego użytkowania.

Fotowoltaika Bielsko 7 kW